Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Google Chrome, çalışması için bir Google hesabına ihtiyaç duymaz. Google hesaplarından birini veya tümünü
Ana Sayfa Eğitim 21 Aralık 2021 57 Görüntüleme

6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitmeni Olabilirsiniz

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) Program Geliştirme Birimi Koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen Montessori Akademisi Eğitmen Eğitimi Programı (MATEPP) kayıtları için geri sayım başladı. Montessori eğitim sistemini öğrenmek ve anlamak isteyen eğitimci, ebeveyn ve akademisyenler için kurgulanan ‘6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitimi’ programına katılmak için son başvuru tarihi 31 Aralık.

Dr. Maria Montessori’nin önderliğini yaptığı Montessori eğitim metodu; temelde kişiliğin oluşumuna odaklanıyor. Farklı bir ifadeyle eğitimde metot değil; çocukların kişilikleri ve yetenekleri göz önünde bulunduruluyor. Her çocuğun özel ve kendine has bir varlık olduğu misyonuna yatırım yapılıyor. Eğitim süreci her çocuğa özel programlandığı için çocuklar, kendi kişisel gelişim hızlarında eğitim alma şansına sahip oluyor. Eğitim projeksiyonu çerçevesinde çocuklarda düzenleme, sınıflandırma ve yorumlama ihtiyacı, bağımsızlık ihtiyacı-gerçeklik üzerinde ve gerçeklik içinde kişisel hareket etme dürtüsü, toplumsal ilişkilere duyulan ihtiyaç, hayal gücü ile gerçekliği deneyimleme gibi farklı yetkinlikler gelişiyor. Montessori sınıflarında her çocuğun, kendi hızında öğrenebilmesi ve gelişebilmesi adına gerekli planlamalar yapılıyor. Öğrencilerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri ve bireysel adımlar atabilmelerine yönelik farklı fırsatlar sunuluyor. Öğretilmek istenen kazanımın, çocuklara aşılanabilmesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor ve konu ile ilgili somut materyaller hazırlanıyor. Bu materyaller de Montessori programının bir parçası olarak çocuğa sunuluyor.

ÜRETKEN, DİSİPLİNLİ VE SONUÇ ODAKLI ÇOCUKLAR YETİŞİYOR

Türkiye’nin en büyük ve en özgün Montessori programlarını inşa etmek için yola çıkan YETEV Program Geliştirme Birimi Koordinatörlüğü, bu noktada Montessori Akademisi Eğitmen Eğitimi Programı (MATEPP) ile öne çıkıyor. MATEPP Programı; 2017 yılından bu yana İbn Haldun Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin iş birliğiyle yürütülüyor. MATEPP İlkokul Koordinatörü Habibe Esra Demiray, “Montessori Eğitmen Eğitimleri, uzun yıllardır dünyanın farklı noktalarında uygulanan, çocukların ihtiyaçlarını merkeze alarak geliştirilen Montessori eğitim metodunun daha çok çocuğa ulaşmasına yön verecek öğretmenleri yetiştirebilmek amacıyla düzenleniyor.‘6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitimi’programımız, Dr. Maria Montessori’nin felsefe ve pedagojisinin öğrenilmesine ve bunların çocuklarla çalışırken uygulanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Montessori eğitimleri kapsamında her çocuk kendi bireysel beceri ve ilgi alanı doğrultusunda gelişiyor. Dikkatini yoğunlaştırmayı öğreniyor. Üretkenleşirken, disiplinli olmayı içselleştiriyor. Bir problemi nasıl tanımlayacağını ve onu çözmek için nasıl çalışması gerektiğini öğreniyor” açıklamasında bulundu.

200 SAATLİK KAPSAMLI BİR EĞİTİM VERİLİYOR

2021 yılına kadar 6-12 yaş için Matematik-Geometri eğitimleri verilirken, Şubat 2022’de Kozmik Alan olarak isimlendirilen tarih, biyoloji ve coğrafya derslerini kapsayan bir program başlayacağını ifade eden Demiray, bu eğitimlere; eğitimde yeni bir yaklaşım arayan öğretmenlerin, üniversite öğrencileri ve okul yöneticilerinin, çocuklarının ihtiyaçlarını çok daha yetkin bir biçimde karşılamak isteyen anne-babaların ve bu alana ilgi duyan her kesimden bireyin katılabileceğini belirtti. 6-12 Yaş İlkokul Montessori Kozmik Alan Eğitimi için son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2021. 12 Şubat’ta, 20 kişilik kontenjanla başlayacak olan İbn Haldun Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Onaylı Sertifika Programı, akademik eğitim ve uygulamalarla 200 saati kapsıyor. Eğitimler; Cumartesi-Pazar günleri 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Program dahilinde 12 saatlik uygulamalı staj da bulunuyor. Eğitim içeriğinde tarih, coğrafya, biyoloji gibi alanların yanı sıra Montessori felsefesi ve özel eğitimine yönelik doneler aktarılıyor. Katılımcılar elde ettiği tüm verileri, workshop ve seminerlerle çok daha ileri bir seviyeye taşıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.