Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Google Chrome, çalışması için bir Google hesabına ihtiyaç duymaz. Google hesaplarından birini veya tümünü
Ana Sayfa Teknoloji 16 Nisan 2022 21 Görüntüleme

Cloudflare Kullanımı Güvenli mi?

Bir Amerikan web güvenlik şirketi olan Cloudflare, büyük ölçüde işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, blogcular vb. için internet güvenliği sağlamasıyla tanınır. Milyonlarca internet özelliğini barındıran ve onları güvende tutan popüler bir içerik dağıtım ağı sunarlar. Ancak Cloudflare ne kadar güvenli?

Cloudflare’ın kullanımı güvenlidir. İnternet servis sağlayıcıları tarafından dikkate alınmayan güvenlik tehditleri riskini ortadan kaldırır. Hizmetleri kapsamında kayıtlı internet mülklerini Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarına, spam robotlarına ve müşteri veri ihlallerine karşı korur ve güvence altına alır.

Cloudflare’ın ters proxy ve küresel CDN hizmetleri, Cloudflare’yi en büyük web altyapısı sağlayıcılarından biri haline getiriyor. Bu yazıda Cloudflare’ın VPN ve DNS servislerinin ne kadar güvenli olduğundan bahsedeceğim. Bu, Cloudflare’in internet altyapısının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Cloudflare Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare, web trafiği için ters proxy görevi görerek çalışır. SPDY gibi kullanımdan kaldırılmış açık özellikli iletişim protokollerini destekler. Ayrıca HTTP/2, QUIC ve HTTP/2 Server Push’u destekler.

DDoS azaltma hizmetleri, müşterileri Dağıtılmış Hizmet Reddi’nden (DDoS) korumak için Cloudflare tarafından da sağlanır. Hizmet, tarihteki en büyük DDoS saldırılarını dışarıda bırakmadan günde ortalama 72 milyar tehdidi engellediğini iddia ediyor.

Cloudflare’ın İçerik Dağıtım Ağı 2010’da başlatıldı. 10 yıl sonra, Cloudflare 25 milyondan fazla web sitesini desteklediğini iddia ediyor. Cloudflare’nin genel DNS sunucuları özyinelemelidir. Hizmet, daha iyi gecikme için merkezi bir önbellek yerine dağıtılmış bir önbellek kullanır.

Cloudflare, reklamları hedeflemek için tarama verilerinizi asla kullanmayacağınıza söz verir. Şirket, IP adreslerinizi asla diske yazmadığını iddia ettiği ölçüde gizlilik avantajları konusunda her zaman çok sesli olmuştur. Hata ayıklama sorunları için bazı verileri günlüğe kaydetmesine rağmen, tümü 24 saat içinde silinir.

Hizmet, Cloudflare’ın çalıştığı aynı sunucuda 7 milyondan fazla alan adına erişimi olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, çözümleyici ve yineleyici aynı ağ üzerinde olduğundan, Cloud Flare müşterilerinin sorgularını daha hızlı yanıtlar. Ayrıca, TTL’lerin süresinin dolmasını beklemek zorunda kalmadan anında güncellemeler uygulayabilirler.

Cloudflare DNS Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare DNS Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare DNS Kullanımı Güvenli mi?

Cloudflare’ın DNS hizmetinin güvenliğini anlamak için DNS’nin ne olduğunu ve Cloudflare DNS hizmetinin hangi sorunu çözdüğünü anlamanız gerekir.

DNS nedir?

Cloudflare’a göre Alan Adı Sistemi (DNS), internetin telefon rehberidir. Kullanıcıların sitenin IP adresini bilmeden bir web sitesine kolayca erişebilmeleri için DNS, alan adlarını IP adreslerine çevirir. İnsanlar, alan adları aracılığıyla çevrimiçi bilgilere erişebildiğinden, bilgisayarlar da bunu, her internet özelliğine atanan alfasayısal karakterlerin bir kombinasyonu olan IP adreslerini kullanarak yapar.

Layman’ın terimleriyle DNS, bir web sitesinin saklandığı sunucunun benzersiz kimliğini insan tarafından okunabilir alan adlarıyla eşleştirerek web sitelerine bağlanmanıza izin veren bir sistemdir. Bir kullanıcı, cihazına veya tarayıcısına bir alan adı girdiğinde, sistem IP adresini arar ve onu, o web sitesinin depolandığı fiziksel konuma bağlar.

DNS Sunucusu nedir?

DNS Sunucusu nedir?

DNS Sunucusu nedir?

DNS sunucuları, DNS sorgularına yanıt vermeye adanmış makinelerdir. Tipik bir DNS sorgusunda, istemci özyinelemeli çözümleyicilere, TLD ad sunucularına, kök ad sunucularına ve yetkili ad sunucularına IP adresleri iletmek için bağlı dört sunucu vardır.

DNS çözümleyici, sorguyu DNS istemcisinden alan ve ardından doğru IP’yi sıyırmak için diğer DNS sunucularıyla etkileşime giren bir sunucudur. Çözümleyici istemciden sorguyu alır almaz, çözümleyici artık bir istemci gibi davranır ve ardından doğru IP’yi aramak için diğer üç DNS sunucusunu sorgular.

DNS Mantığı Nasıl Çalışır?

En sevdiğiniz web sitesini ziyaret etmek için bir dizi alfasayısal karakteri hatırlamanız gerektiğini hayal edin. Hatırlaması kesinlikle zor olacak ve bu sayılar, bir tarayıcıya girerseniz göreceğiniz web sitesi hakkında hiçbir şey söylemiyor, dolayısıyla alan adlarının icadı.

www.google.com adresini ziyaret etmek istediğinizi varsayarsak , DNS şu şekilde çalışır:

DNS kaydı, cihazınızın DNS önbelleğinde bulunursa, DNS aramasının geri kalanı atlanır ve hemen www.google.com adresine yönlendirilirsiniz . Bulunamazsa, sonraki birkaç adım çalıştırılacaktır.

  1. Tarayıcınızın adres çubuğuna www.google.com yazın ve klavyede enter’a dokunun. Anında, bu web sitesini daha önce ziyaret edip etmediğinizi görmek için hızlı bir kontrol yapılır.
  2. Herhangi bir DNS kaydı bulunamazsa, internet servis sağlayıcınızın sunucusu olarak da bilinen yerel sunucunuza bir sorgu gönderilir. Bu sunucu aynı zamanda “çözümleyici ad sunucusu” olarak da adlandırılır.
  3. Taramadan sonra ve çözümlenen ad sunucusunda DNS kaydı bulunamadığında, sorgu DNS kaydını bulmak için bir “kök ad sunucusuna” iletilir. Kök ad sunucusu, dünya çapında DNS verilerini depolayan belirlenmiş bir sunucudur. Kayıt bu sunucuda bulunursa, tarayıcınız tarafından önbelleğe alınır.
  4. Artık DNS kaydı bulunduğuna göre, web sitesinin saklandığı sunucuya bağlantı başlatılacak ve ekranınızda www.google.com görüntülenecektir.

Cloudflare DNS Sunucusu Güvenli mi?

Cloudflare DNS Sunucusu Güvenli mi?

Cloudflare DNS Sunucusu Güvenli mi?

İnternet servis sağlayıcıları (ISS’ler) DNS’lerinde güçlü şifreleme kullanmazlar, bu da sorgularını veri ihlallerine karşı savunmasız hale getirir ve kullanıcıları tehditlere maruz bırakır. Moreso, ISS’ler bazen internetteki etkinliklerini ve davranışlarını izlemek için kullanıcıların DNS kayıtlarını kullanır. Performans ölçeğinde, İnternet servis sağlayıcılarının DNS çözümleyicileri yavaş olabilir veya tonlarca sorgu tarafından aşırı yüklenebilir.

Cloudflare DNS genel sunucusu (1.1.1.1) bu sorunları çözmek için oluşturulmuştur. 1.1.1.1, bu günlükler hata ayıklama amacıyla 24 saat tutulduğu ve ardından silindiği için kullanıcı verilerini saklamaz. 1.1.1.1 ayrıca, her sorguya çözüm sürecinde o adım için gereken minimum bilgi sayısını dahil ederek gizliliği artıran sorgu adı minimizasyonu gibi güvenlik özellikleri de sunar.

Bu nedenle, yukarıdaki bilgiler Cloudflare DNS’nin güvenliğini kanıtlar.

Cloudflare VPN’i kullanmak güvenli mi?

Cloudflare’nin VPN hizmeti WARP, 2019’da piyasaya sürüldü. Artık DNS hizmetini gölgeleyen 1.1.1.1 uygulamasında, uygulama aynı zamanda güvenli ve optimize edilmiş DNS sorguları ile birinci sınıf internet güvenliği ve ayrıca optimize edilmiş internet trafiği güvenliği sağlayan WARP VPN ile birlikte geliyor.

WARP ile, VPN kullanımdayken şifrelenmemiş tüm bağlantılar varsayılan olarak otomatik olarak şifrelenir. Bu sadece web tarayıcınız için değil, aynı zamanda cihazınızda çalışan tüm uygulamalar için de geçerlidir. WARP, uçtan uca şifrelemeye saygı duyduğundan, bir kök sertifika yüklemenizi veya Cloudflare‘a herhangi bir şifreli internet trafiğine erişmesi için herhangi bir yol vermenizi gerektirmez.

İnternetin büyük bir kısmı şifrelenmemiş olsa da, WARP, cihazınızdan diğer tüm VPN güvenlik sistemlerini geride bırakan Cloudflare ağının kenarına otomatik olarak şifreleme ekler. WARP aracılığıyla şifrelenmemiş bir internete göz atarsanız, Cloudflare, ağları performansı artırmak ve potansiyel olarak veri kullanımınızı ve mobil operatör faturanızı azaltmak için içeriği önbelleğe alıp sıkıştırabileceğinden, bunu yapmanın güvenli olduğunu iddia eder.

WARP, tüketicilerinin internet trafiğini güvende tutmayı amaçlar ve yukarıdaki bilgilerle, kullanıcılarının internet üzerindeki güvenliği ve emniyeti için birinci sınıf güvenlik iyileştirmeleri sunmaya devam etmektedir.

Cloudflare Gerçekten Özel mi?

Cloudflare, normal İnternet Servis Sağlayıcılarından (İSS’ler) daha fazla gizlilik sağlar. Şirket, dünya çapında milyonlarca internet mülkü için güvenlik ve güvenlik sağlamakla övünmektedir ve bu şirketler tarafından test edilmiş ve güvenilmiştir.

1.1.1.1 DNS uygulaması, yerleşik WARP VPN ile başlatıldığından, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde bir gizlilik garantisi vardır. Hizmet, bilgilerinizi web sitesiyle paylaşmadan bilgilerinizi gizli tutmanıza yardımcı olur.

Cloudflare’in sunduğu gizlilik ve güvenlik derecesini anlamak için işte bir örnek. Cloudflare bugün, resmi seçim web sitelerini bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılıktan koruyor. Bu, gizliliğiniz açısından, sizi korudukları için Cloudflare ile içiniz rahat olsun demektir.

Cloudflare Gizliliğimi Tamamen Koruyabilir mi?

Cloudflare Gizliliğimi Tamamen Koruyabilir mi?

Cloudflare Gizliliğimi Tamamen Koruyabilir mi?

Cloudflare, kullanıcı verilerini gizli tutma ve ardından bu onların iş modeli olmadığı için reklam hedeflemesi için tüketicilerin arkasından satma eylemini açıklıyor. Bu nedenle Cloudflare, kullanıcılarına kullanıcı verilerini reklamcılara satmayacağını garanti eder. Ayrıca, kullanıcı tarafından tanımlanabilir günlük verilerini diske yazmaz.

Ayrıca bu iddiayı KPMG’nin yıllık denetimiyle de destekliyorlar. Bu denetim, kullanıcıların verilerinin güvenliğini asla tehlikeye atmadığını görmeleri ve anlamaları için her zaman yıllık olarak yayınlanır.

Kullanıcılar, kullanıcı verilerini toplamaya çalışan güvenli olmayan web sitelerini ziyaret ettiğinde, Cloudflare web erişimini engeller ve böylece kullanıcı bilgilerinin özel olarak korunmasını sağlar. Bu nedenle, Cloudflare gizliliğinizi tamamen koruduğu için verilerinizin web’e sızdırılması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Cloudflare Trafiğinizi Görebilir mi?

Cloudflare, kullanıcıların internet trafiğini korurken, kullanıcı verilerini toplar ancak müşterilerinin gizlilik politikasının ihlalini önlemek için bunları diskte saklamaz. Bunun yerine, bilgilerin bazı kısımlarını hata ayıklama için saklarlar ve ardından 24 saat içinde zaplarlar. Cloudflare, kullanıcıların internet trafiğini görebilir, ancak trafiği yalnızca ihlal ve saldırılardan korudukları için bu trafiğe eşlik eden bilgilere erişemez.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.