İnternet Bağlantınız Nasıl Hızlandırılır [Kesin Çözüm]

İnternet Bağlantınız Nasıl Hızlandırılır [Kesin Çözüm]

Internet bağlantıları her zaman daha hızlı olabilir. İndirmeleriniz sürünüyor, akış bir slayt gösterisi gibi geliyor veya yalnızca hızlarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, işte bu bağlantıyı nasıl hızlandıracağınız.

İnternet Servis Sağlayıcınıza (İSS) bağlı olarak, genellikle onları arayarak (veya web sitelerini ziyaret ederek) ve daha pahalı bir plana yükselterek daha yüksek hızlar elde edebilirsiniz. Aylık faturanız yükselir, ancak hızınız da artar. Ancak bunu yapmadan önce, bağlantınızı ücretsiz olarak hızlandırabilecek bazı ipuçları.

Kablosuz ve Yerel Ağınızı Optimize Edin

Yerel ağlarla, özellikle de Wi-Fi kullananlarla ilgili birçok sorun, düşük İnternet hızlarından sorumlu tutulmaktadır. İnternet bağlantınıza bakmadan önce, yerel ağınızın eşit düzeyde olduğundan emin olmanız gerekir.

Zayıf ağ performansı için en temel çözüm, yönlendiricinizi (ve ayrıysa modemi) kapatmak, ona kadar saymak ve ardından tekrar açmaktır. Buna yönlendiricinizin “güç döngüsü” denir ve genellikle işleri hızlandırabilir.

Kablosuz ve Yerel Ağınızı Optimize Edin

Kablolu Ethernet yerine Wi-Fi kullanıyorsanız, hız düşüşlerine ve ağ kesintilerine neden olabileceğinden, yakındaki ağlardan kaynaklanan paraziti en aza indirmek iyi bir fikirdir. Evinizdeki Wi-Fi’ye bağlanırken cihazlarınızda çok sayıda başka ağ görürseniz, en az parazit sunan bir Wi-Fi kanalı seçmeniz büyük olasılıkla fayda sağlayacaktır.

5 GHz bandını destekleyen modern bir yönlendiriciniz varsa, bunu mümkün olan her yerde kullanmalısınız. 5 GHz bandının kullanılması, daha yüksek hızlar ve daha az parazit ile sonuçlanır. 802.11ac uyumlu, çift bantlı bir yönlendiriciniz varsa, bağlanırken iki ağın görüntülendiğini görürsünüz. Bunları yönlendirici kurulumunuzun altında buna göre adlandırabilirsiniz. Çoğu yönlendirici, aygıtın yan tarafında yazılı olan bu arabirime erişim için talimatlara sahiptir.

5 ghz bandı

Giriş yapmış durumdayken, yönlendiriciniz için mevcut olan tüm yeni bellenimi indirip yüklemeye değer. Bunu nerede bulacağınız, kullandığınız üreticiye ve modele göre farklılık gösterir, bu nedenle “Yazılım Güncellemesi” veya benzeri bir şey arayın.

Güvensiz bir kablosuz ağ kullanmamalısınız. Ağınız açıksa, herkes ağınızın üzerine atlayabilir ve bant genişliğinizi tüketebilir. Ağınızın mümkün olduğunca WPA2 (AES) ile güvence altına alındığından emin olun. Bu etkinleştirildiğinde, tüm cihazlar bağlanmak için bir parolaya ihtiyaç duyar.

Kablosuz bağlantının tamamen atlanması ve kablolu bir Ethernet bağlantısının kullanılması en iyi yerel ağ performansını sunar. Yönlendiricinizi, kablosuz cihazlarınızı en sık kullandığınız alana daha yakın, daha iyi bir yere taşımayı da deneyebilirsiniz.

Son olarak, yönlendiriciniz eskiyse (iki yıldan beş yıla kadar) yeni bir tane satın almayı düşünün. Ağ ekipmanı nadiren kesintiye uğrar ve onu ne kadar zor kullandığınıza bağlı olarak sorunlar ortaya çıkabilir. Yeni yönlendiriciler 802.11ac gibi daha hızlı Wi-Fi standartlarını destekler. En iyi kapsama alanı için, bir ağ Wi-Fi sistemini düşünmek isteyebilirsiniz.

Eski bir modem sizin de hız probleminiz olabilir. Ödediğiniz hızları alamıyorsanız ve modeminizi çok uzun zaman önce satın aldıysanız, yükseltme zamanı gelebilir.

Hızınızı Test Edin

Yerel ağınız en iyi şekilde çalıştığına göre, İnternet hızınızı test etme zamanı. Bunu Speedtest.net, Fast.com veya hatta Google gibi bir hizmeti kullanarak yapabilirsiniz. Mümkünse, kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanarak testi bir dizüstü bilgisayardan çalıştırın veya test ettiğiniz cihazı mümkün olduğunca yönlendiriciye yakın bir yere taşıyın.

Bağlantınızı aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda hız testini yaptığınızdan emin olun. Aynı anda akış veya indirme yapıyorsanız, muhtemelen daha düşük bir sonuç alırsınız.

internet

En güvenilir sonuç grubunu almak için testi birkaç kez çalıştırabilirsiniz. Şimdi, elde ettiğiniz hızı almanız gereken hızla karşılaştırın. Gerçek dünyadaki İnternet hızlarının servis sağlayıcınız tarafından açıklananlarla eşleşmesi nadirdir, ancak yoğun olmayan saatlerde yakın bir yere gitmelisiniz.

Bazen düşük hızlar, yalnızca servis sağlayıcınız tarafından çözülebilecek bir soruna işaret edebilir. Bu, kabloları değiştirmeyi veya yeni erişim noktaları kurmayı içerebilir. Yine de telefonu elinize almadan önce aşağıda listelenen işlemleri denemek en iyisidir. Bu şekilde, servis sağlayıcınıza sorunu çözmek için elinizdeki her şeyi denediğinizi söyleyebilirsiniz.

Ne Kadar Bant Genişliğini Kullandığınızı Sınırlayın

İnternet bağlantınız size, ağınızdaki tüm cihazlar arasında paylaşılması gereken sınırlı miktarda bant genişliği sağlar. İnterneti aynı anda ne kadar çok cihaz kullanırsa, etrafta dolaşacak daha az bant genişliği vardır. Bir kerede ne yaptığınızı sınırlamak, İnternet hızınızı büyük ölçüde artırabilir.

Belirli faaliyetler çok fazla bant genişliği tüketir, örneğin:

  1. Büyük yüklemeler
  2. İçerik akışı, özellikle 4K veya 1080p video
  3. Kablosuz kameralar ve kapı zilleri
  4. Bazı bağlantılarda (örneğin ADSL) yukarı akış trafiği dahil olmak üzere BitTorrent aktarımları

Adil bant genişliği payından fazlasını kullanan herhangi bir cihazı izole etmeye çalışın. Diğer aile üyelerine veya ev arkadaşlarına BitTorrent üzerinden çok fazla video akışı mı yoksa dosya mı indirdiklerini sorun. Parasını ödediğiniz İnternet hızını alıyor olabilirsiniz, ancak mevcut planınızda aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışıyorsunuz.

steam indir

Durumun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, yardımcı olmak için birkaç davranışı değiştirebilirsiniz. Büyük indirmeleri, kimsenin uyanık olmadığı gece geç saatlere kadar bırakın (çoğu BitTorrent istemcisini planlayabilirsiniz). Akıllı telefonlarınızı ve tabletlerinizi otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın, böylece gece şarj olurken ihtiyaç duydukları dosyaları indirsinler.

Yönlendiriciniz destekliyorsa, kontrol panelinde Servis Kalitesini (QoS) etkinleştirin. Bu özellik, bant genişliğini daha verimli şekilde paylaşır ve belirli etkinliklerin (torrent indirmeleri gibi) her şeyi durma noktasına getirmesini engeller.

DNS Sunucunuzu Değiştirin

Etki alanı adı sistemi (DNS), İnternet’in adres defteri gibidir. DNS, alan adlarını (Siz.TV gibi) verilerin depolandığı sunucu IP adreslerine çözümler. DNS sunucularının çalışma hızı önemli ölçüde farklıdır. Yavaş bir DNS sunucusu, web sitelerine erişirken daha uzun gecikmeler (daha fazla gecikme) demektir.

Bazen, DNS sunucusu seçiminiz size hangi IP adreslerine hizmet verildiğini etkiler; özellikle de web siteleri trafiklerinin yükünü içerik dağıtım ağlarını (CDN’ler) kullanarak yaydığında.

dns mac adresi

Varsayılan olarak, hizmet sağlayıcınızın atanmış DNS sunucularını kullanırsınız. Bunların sizin için en hızlı olması muhtemel değildir. Google (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) veya CloudFlare (1.1.1.1) tarafından sağlanan DNS sunucularını kullanmak daha iyi bir seçimdir. En iyi sonuçları elde etmek için coğrafi konumunuza göre en iyi DNS sunucularını bulmak üzere basit bir test yapın.

DNS değişikliklerini uygulamanın en iyi yolu, yönlendiricinizdir. Ağ donanımınız üzerindeki DNS sunucusunu değiştirerek, ona bağlanan her cihazda gelişme göreceksiniz. Bunun alternatifi, kullandığınız her cihazda DNS sunucularınızı değiştirmektir.

Yazılım Konusunda Dikkatli Olun

Yazılım ayrıca İnternet hızında sorunlara neden olabilir. Arka planda çalışırken bir şey yoğun olarak bağlantınızı kullanıyor olabilir. Windows kullanıcıları, çalışan işlemlerin listesini görüntülemek için Görev Yöneticisini (Ctrl+Alt+Del) başlatabilir. Hangi işlemlerin ağ bağlantınızı kullandığını görmek için “Ağ” sütununa göre sıralayın. ihtiyacınız olmayan her şeyi öldürün.

Mac’te aynısını Activity Monitor’ü başlatarak, “Ağ” sekmesine giderek ve ardından yukarı akış için “Gönderilmiş Bayt” veya aşağı akış için “Rcvd Bayt” olarak sıralayarak yapabilirsiniz. Hem Windows hem de Mac sistemleri için, yazılımın bağlantınızı neden kullandığını anlayabilmeniz için süreçleri tanımlamanız önemlidir. Hemen belirgin olmayan tüm işlem adlarını İnternette arayın ve bu uygulamaya ihtiyacınız olup olmadığına karar verin.

etkinlik izleyicisi

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler de özellikle Windows makinelerinde istenmeyen ağ etkinliğinin kaynağı olabilir. Kendinizi korumak için düzenli olarak Windows’ta bir virüs taraması yapın. Mac kullanıcıları, Mac için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarını kontrol edebilir. Linux kullanıcıları genellikle kötü amaçlı yazılımlar hakkında endişelenmek zorunda değildir.

Bilgisayarınız genel olarak yavaşsa, göz atma işlemi de yavaş olabilir. Aynı anda açtığınız sekme sayısını sınırlamak bu konuda yardımcı olur. Ayrıca, sabit sürücünüzde her zaman 10-20 GB’lık bir boş alan arabelleği tutmalısınız. Windows’ta nasıl boş alan oluşturacağınızı veya Mac’inizin kırpılmasını nasıl koruyacağınızı öğrenin.

Opera Mini, mobil cihazlarda, özellikle eski cihazlarda daha hızlı gezinme deneyimi sunar.

ISS Sizi Kısıtlıyor mu? Bir VPN kullanın

Kısıtlama, ISS’nizin belirli trafik türlerini sınırlandırmasıdır. Örneğin, dosya paylaşımı ve video akışı gibi yoğun veri içeren etkinlikleri sınırlandırmaya çalışabilir. Ayrıca belirli trafik türlerini (BitTorrent transferleri gibi) veya tüm alan adlarını (youtube.com gibi) kısıtlayabilir.

Bazı şeyleri çevrimiçi yaptığınızda performans özellikle kötüyse, bazılarını yapmıyorsanız, ISS’niz bağlantınızı daraltıyor olabilir. Örneğin, videoları izlemeye çalıştığınızda akışta yavaşlama yaşayabilirsiniz, ancak web aramaları bir anda yüklenir. Çevrimiçi etkinliğinizi gizlemek için bir sanal özel ağ (VPN) kullanarak, kısılıp kalmadığınızı kolayca test edebilirsiniz.

ISP Throttling You? Use a VPN

Bir VPN’e bağlanmak, İnternet hızınızın bir miktar yavaşlamasına neden olur. Ne kadarı, sunucudan ne kadar uzakta olduğunuza bağlıdır. Coğrafi konumunuza en yakın sunucuları olan bir VPN sağlayıcısı seçerek bunu düzeltebilirsiniz.

Hangi faaliyetlerin yavaşlamaya neden olduğunu belirlemeye çalışın. VPN’inize bağlanın ve ardından bu etkinlikleri yeniden deneyin. Fark edilir bir fark yoksa, muhtemelen boğulmuyorsunuzdur. Ancak, bir VPN’nin arkasında işlerin çok daha düzgün çalıştığını fark ederseniz, ISS’niz ile sert bir konuşma yapmak isteyebilirsiniz.

Servis Sağlayıcınızı Arama Zamanı Ne Zaman?

Yavaş İnternet hızlarının sizin suçunuz olmadığından ve aldığınız hızın ödediğinizden çok daha düşük olduğundan memnunsanız, ISS’nizle konuşmanın zamanı geldi. Benzer şekilde, kısıldığınızdan şüpheleniyorsanız, sorunu onlarla da gündeme getirmelisiniz.

Almakta olduğunuz hizmet seviyesinden memnun olmadığınızı ISS’nize bildirin. Kabul etmezlerse, ayrılmakla tehdit etmek onları sorunu çözmeye ikna edebilir. Ancak herhangi bir yere varamazsanız ve başka bir sağlayıcı seçme seçeneğiniz varsa, geçiş yapmayı düşünün.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.