Mac Sabit Sürücünüzde Disk Alanını Boşaltmanın 10 Yolu

Mac Sabit Sürücünüzde Disk Alanını Boşaltmanın 10 Yolu

Bu günlerde Macbook’ların malesef hızlı bir şekilde dolan küçük sabit diskleri var. Neyse ki, sabit diskinizde yer açmanın hızlı ve kolay yolları var. Mac’inizi nasıl temizleyeceğiniz ve sürücü alanını nasıl geri boşaltacağınızı aşağıda açıkladık.

Büyük dosyalar ve indirdiğiniz diğer şeyler için üstünkörü bir bul ve sil işlemi yaparak disk alanını boşaltabilirsiniz, ancak gerçekçi olarak, bu sizi yalnızca bir yere kadar götürecektir. Mac’inizde boşa harcanan alanın çoğu, yalnızca dil dosyalarını temizleme, çift dosyaları kaldırma, ekleri silme, geçici dosyaları temizleme veya tüm Çöp kutularını boşaltma gibi daha derine bakarsanız geri kazanılacaktır.

Mac’inizin sabit diskini temiz tutmayı başaramazsanız, sonu korkunç “Diskiniz neredeyse dolu” hatasını alırsınız, bu nedenle şimdi başlayıp biraz yer açabilirsiniz.

Mac’inizi Kolay Yoldan Temizleme.

Bir şeyleri manuel olarak bulmak ve temizlemek için çok zaman harcamak istemiyorsanız, geçici dosyalardan kurtulmak, fazladan dil dosyalarını temizlemek, uygulamaları kaldırmak, uygulama kaldırma işlemlerinden kalan fazladan dosyalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Mail’de depolanan büyük ekleri ve çok daha fazlasını bulun ve bunlardan kurtulun.

Temelde bu makalede bahsettiğimiz temizleme uygulamalarının tüm özelliklerine sahiptir, ancak yine de kullanmak isteyeceğiniz yinelenen dosyaları bulma dışında tek bir uygulamada. Neyse ki Gemini 2 var.

Ve tabii ki, boş alanınızın nereye gittiğini gösteren ve bir kısmını ücretsiz olarak temizlemenize izin veren ücretsiz bir deneme sürümü var.

Mac'imi Temizle

Her şeyi temizlemek için tek bir düğme var, ancak emin olmak için ayrıntılara bakmanızı tavsiye ederiz.

Not: Herhangi bir temizlik aracını çalıştırmadan önce, her ihtimale karşı tüm önemli verilerinizin yedeklendiğinden emin olmalısınız (tavsiye).

Kopya Dosyaları Bul ve Kaldır.

Çok fazla sürücü alanı kaplayabilen en zor şeylerden biri, bilgisayarınızı kaplayan mükerrer dosyalardır – bu, özellikle bilgisayarı uzun süredir kullanıyorsanız geçerlidir. Neyse ki, gerçekten kaygan ve kolay bir Ara yüz ile çift dosyaları bulmak ve kaldırmak için kullanılabilecek bunun gibi harika uygulamalar var.

İsterseniz App Store‘dan satın alabilirsiniz – Apple, Editörün Seçimi olarak buna sahipti, ancak muhtemelen daha iyi durumdasınız, çünkü orada ücretsiz denemeleri mevcut.

App Store’da ve başka yerlerde pek çok başka seçenek var, ancak bunu kullandık ve iyi sonuçlar aldık.

Çöp Kutularını Boşalt

Mac’teki Çöp Kutusu, Windows’taki Geri Dönüşüm Kutusu ile eşdeğerdir. Dosyaları Finder’ın içinden kalıcı olarak silmek yerine, daha sonra fikrinizi değiştirirseniz geri yükleyebilmeniz için Çöp Kutusu’na gönderilirler. Bu dosyaları tamamen kaldırmak ve gerekli alanı boşaltmak için Çöp Kutusu’nu boşaltmanız gerekir. Ancak Mac’lerde aslında birden fazla çöp kutusu olabilir, dolayısıyla birkaçını boşaltmanız gerekebilir.

Kullanıcı hesabınızın ana çöp kutusunu boşaltmak için, dock’un sağ alt köşesindeki Çöp Kutusu simgesine Ctrl tuşuna basarak veya sağ tıklayın ve Çöp Kutusunu Boşalt’ı seçin. Bu, çöp kutusuna gönderdiğiniz tüm dosyaları Bulucudan siler.

Çöp Kutularını Boşalt

iPhoto, iMovie ve Mail’in tümünün kendi çöp kutuları vardır. Medya dosyalarını bu uygulama üzerinden sildiyseniz, çöp kutularını da boşaltmanız gerekecektir. Örneğin, resimlerinizi yönetmek ve iPhoto’da silmek için iPhoto’yu kullanırsanız, sabit sürücünüzden kaldırmak için iPhoto çöp kutusunu temizlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, ilgili uygulamada Ctrl+tıklamanız veya Çöp Kutusu seçeneğine sağ tıklamanız ve Çöp Kutusunu Boşalt’ı seçmeniz yeterlidir.

iphoto çöp kutusundan fotoğrafları sil'i boşaltın

Kullanmadığınız Uygulamaların Kaldırılması

Mac’inize kurduğunuz uygulamalar elbette yer kaplıyor. İhtiyacınız yoksa bunları kaldırmalısınız; bir Finder penceresi açın, kenar çubuğunda Uygulamalar’ı seçin ve uygulamanın simgesini dock’unuzdaki çöp kutusuna sürükleyip bırakın. Bu uygulamalardan bazıları çok fazla yer kaplıyor olabilir.

En çok alanı hangi uygulamaların kullandığını öğrenmek için bir Finder penceresi açın ve Uygulamalar’ı seçin. Yüklü uygulamalarınızı boyuta göre sıralamak için araç çubuğundaki “Öğeleri bir listede göster” simgesine tıklayın ve ardından Boyut başlığına tıklayın.

mac'te yüklü uygulamaların boyutunu görüntüleme

iPhone veya iPad’inizin Devasa iTunes Yedeklerini Temizleyin

İPhone veya iPad’inizi iTunes kullanarak Mac’inize yedeklediyseniz, muhtemelen şok edici miktarda yer kaplayan bir sürü büyük yedekleme dosyanız var. Bu yedekleme dosyalarından bazılarını bulup silerek 200 GB’den fazla alanı temizlemeyi başardık.

iPhone veya iPad'inizin Devasa iTunes Yedeklerini Temizleyin

Bunları manuel olarak silmek için aşağıdaki yolu açarak rastgele adlara sahip olacak yedekleme klasörlerini görebilir ve içindeki klasörleri silebilirsiniz. Muhtemelen bunu yapmadan önce iTunes’u kapatmak isteyeceksiniz.

~/Library/Application Support/MobileSync/Backup

Bunları silmenin daha kolay (ve çok daha güvenli) yolu, kullanmaktır; bu, kafa karıştırıcı klasörleri gerçek yedekleme adlarına çevirerek hangi yedeği gerçekten silmek istediğinize karar verebilirsiniz. Sadece kaldırılmasını istediğiniz şeyleri kontrol edin ve ardından Temizle düğmesine tıklayarak kaldırın.

Geçici Dosyaları Silin

Mac’inizin sabit diskinde büyük olasılıkla ihtiyacınız olmayan geçici dosyalar vardır. Bu dosyalar çoğu zaman iyi bir sebep olmaksızın diskte yer kaplar. Mac OS X, geçici dosyaları otomatik olarak kaldırmayı dener, ancak özel bir uygulama, büyük olasılıkla temizlenecek daha fazla dosya bulacaktır. Geçici dosyaların temizlenmesi Mac’inizi hızlandırmaz, ancak bu değerli disk alanının bir kısmını boşaltacaktır.

Web tarayıcınızda, hızlı bir şekilde biraz yer açmak için kullanabileceğiniz tarama verilerini temizlemeye yönelik yerleşik bir seçenek bulunur; ancak bu mutlaka iyi bir fikir değildir. Bu önbellekler, web sayfalarındaki dosyaları içerir, böylece tarayıcınız gelecekte web sayfalarını daha hızlı yükleyebilir. Web tarayıcınız, siz gezinirken otomatik olarak önbelleği yeniden oluşturmaya başlayacak ve tarayıcınızın önbelleği tekrar büyüdükçe web sayfası yükleme sürelerini yavaşlatacaktır. Bütün tarayıcıların önbelleğini zaten maksimum miktarda disk alanıyla sınırlandırılır.

Geçici Dosyaları Silin

Sisteminizde, Finder’ı açarak, menüdeki Git -> Klasöre Git‘i kullanarak ve önbellek klasörüne gitmek için ~/Library/Caches‘i kullanarak görebileceğiniz birçok başka geçici dosya var. Bu, içinde tonlarca klasör bulunan ve isterseniz manuel olarak seçip silebileceğiniz bir klasör açacaktır.

Kütüphane Önbellekleri

kullanarak, geçici dosyaları daha kolay ve çok daha güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Açın ve bir tarama yapın ve ardından tüm önbellek dosyalarını ve temizleyebileceğiniz diğer şeyleri belirlemek için Sistem Önemsiz bölümüne gidin. Neyi istediğinizi veya temizlemek istemediğinizi seçtikten sonra, Temizle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

CleanMyMac gibi bir yardımcı programı bu kadar harika yapan şeylerden biri, bu kafa karıştırıcı klasör adlarının çoğunu gerçek uygulamaların adlarına dönüştürmesidir, böylece hangi geçici dosyaları gerçekten sildiğinizi görebilirsiniz.

Kütüphane Önbellekleri

Geçici dosyalarla ilgili olan şey, elbette, çoğu, Mac’inizi bir süre kullandıktan sonra geri gelecek. Bu sebep ile geçici dosyaları silmek harikadır olacaktır, ancak yalnızca bir süre işe yarayacaktır.

Nelerin Yer Kapladığını Görmek ve Büyük Dosyaları Bulmak İçin Diskinizi Kontrol Edin

Disk alanını boşaltmak için Mac’inizde disk alanını tam olarak neyin kullandığını bilmek yararlıdır. Disk Inventory X gibi bir sabit disk analiz aracı, Mac’inizin sabit diskini tarayacak ve hangi klasörlerin ve dosyaların en çok yer kapladığını gösterecektir. Daha sonra yer açmak için bu boşlukları silebilirsiniz.

Bu dosyaları önemsiyorsanız, bunları harici ortama taşımak isteyebilirsiniz; örneğin, büyük video dosyalarınız varsa, bunları Mac‘iniz yerine harici bir sabit sürücüde depolamak isteyebilirsiniz.

Herhangi bir önemli sistem dosyasını silmek istemediğinizi unutmayın. Kişisel dosyalarınız /Kullanıcılar/ad altında bulunur ve odaklanmak isteyeceğiniz dosyalar bunlardır.

mac os x'teki dosyalar tarafından kullanılan disk alanını analiz etme

Dil Dosyalarını Sil

Mac uygulamaları, destekledikleri her dil için dil dosyalarıyla gelir. Mac’inizin sistem dilini değiştirebilir ve hemen o dildeki uygulamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, muhtemelen Mac’inizde yalnızca tek bir dil kullanıyorsunuzdur, bu nedenle bu dil dosyaları hiçbir sebep olmadan yüzlerce megabaytlık alanı kullanır. 64 GB’lık MacBook Air’e mümkün olduğunca çok dosya sıkıştırmaya çalışıyorsanız, bu fazladan depolama alanı yararlı olabilir.

Fazladan dil dosyalarını kaldırmak için daha önce bahsettiğimiz gibi kullanabilirsiniz (Sistem Önemsiz -> Dil Dosyaları altında). Bunları da silebilen Monolingual adlı başka bir araç daha var, ancak yine de çok özel bir kullanım için indirilebilecek başka bir araç. Dil dosyalarını kaldırmak, yalnızca gerçekten alan istiyorsanız gereklidir; bu dil dosyaları sizi yavaşlatmaz, bu nedenle, yeterli boş alana sahip büyük bir sabit diskiniz varsa, bunları tutmak sorun değildir.

mac'te tek dilli dil dosyalarını kaldırma

Mac Mail’de Büyük Ekleri Temizleme

macOS’te yerleşik Posta uygulamasını kullanıyorsanız ve uzun süredir aynı e-posta hesabına sahipseniz, büyük e-posta eklerinin sürücünüzde çok fazla yer kaplaması olasılığı yüksektir; bu, bazen gigabayt değerindedir. bu nedenle, sürücünüzü temizlerken kontrol etmek için iyi bir yerdir.

Yer kazanmak için ekleri otomatik olarak indirmemek için Posta ayarlarını değiştirebilir veya bunlardan kurtulmak için bir temizleme aracı çalıştırabilirsiniz. Gmail kullanıyorsanız, varsayılan olarak her şey yerine yalnızca son birkaç bini gösterecek şekilde IMAP üzerinden kaç iletinin eşitleneceğine ilişkin sınırlar belirleyebilirsiniz. Posta -> Tercihler -> Hesaplar -> Hesap Bilgileri’ne gidin ve “Ekleri indir” açılır menüsünü “Son” veya “Hiçbiri” olarak değiştirin.

Mac Mail'deki Büyük Ekleri Temizleme

Bu ayarın değiştirilmesi Mail’in ileride çok fazla alan kullanmamasına yardımcı olur, ancak önceden indirilmiş olan e-postalardan gelen ek sorununu çözmez.

Bu ekleri kaldırmak istiyorsanız, çok can sıkıcı bir manuel işlem uygulamanız gerekecek:

  1. Posta’yı açın ve eklerini bulmak ve kaldırmak istediğiniz klasörü tıklayın.
  2. En büyük iletileri bulmak için Boyuta Göre Sırala seçeneğini kullanın.
  3. Mesajı tıklayın ve menü çubuğunda Mesaj -> Ekleri Kaldır’ı seçin. IMAP kullanıyorsanız bu, eki posta sunucusundan silmez.
  4. Eklerini silmek istediğiniz tüm mesajlar için işlemi tekrarlayın.

Not: E-postanız için POP kullanıyorsanız, artık gerçekten istemediğiniz sürece ekleri silmeyin, aksi takdirde sonsuza kadar ortadan kalkarlar. Gmail, Yahoo veya Hotmail gibi herhangi bir modern e-postanın kullanacağı IMAP kullanıyorsanız, iletiler ve ekler sunucuda kalacaktır.

E-posta Eklerini Kolay Bir Şekilde Temizleme

Eski ekleri otomatik olarak temizlemek ve silmek istiyorsanız, bildiğimiz tek iyi bir çözüm var ve o da . Bir tarama çalıştırabilir, Posta Ekleri’ne gidebilir ve silinebilecek tüm ekleri görebilirsiniz. Temizle’yi tıkladığınızda sabit sürücünüz bunlardan kurtulacaktır. Bu ekler, IMAP kullandığınızı varsayarsak, e-posta sunucunuzda olmaya devam edecek, böylece çok fazla endişelenmeden her şeyi silebilirsiniz.

Endişeleniyorsanız, ayrıca “Tüm Dosyalar”ın yanındaki kutunun işaretini kaldırabilir ve ardından silmek istediğiniz tüm dosyaları manuel olarak seçebilirsiniz.

E-posta Eklerini Kolay Bir Şekilde Temizleme

İndirilenler Klasörünü Temizle

İndirilenler Klasörünü Temizle

Bu ipucu o kadar açık ki, onu dahil etmemize gerek olmadığını düşünürsünüz, ancak herkesin uğraşmayı unuttuğu bir şey – İndirilenler klasörünüz genellikle ihtiyacınız olmayan çok büyük dosyalarla doludur ve bu bir şey değildir. sen düşün.

Finder’ı açmanız ve İndirilenler klasörünüze gitmeniz ve ihtiyacınız olmayan her şeyi silmeye başlayın. En büyük suçluları hızlı bir şekilde silmek için dosya boyutuna göre sıralayabilirsiniz, ancak klasörlere bakmayı unutmayın; bir arşiv dosyasını her açtığınızda, otomatik olarak bir klasöre açıldığını unutmayın. Ve bu klasörler orada zararsız görünüyorlar ama sürücünüzde tonlarca yer kaplıyorlar.

MacOS High Sierra’da Depolama Araçlarını kullanın

macOS Sierra’nın en son sürümü, Mac’inizdeki çöpleri temizlemenize yardımcı olacak yeni bir araca sahiptir – menüye gidip “Bu Mac Hakkında”yı seçin ve ardından Depolama sekmesine geçin.

Bu Mac Hakkında

Bir kez orada olduğunuzda, yeni ayarları gözden geçirebilir ve size anlamlı gelenleri etkinleştirebilirsiniz.

  • iCloud’da saklayın – bu yeni özellik Masaüstünüzü, Belgelerinizi, Fotoğraflarınızı ve videolarınızı iCloud’da saklamanıza olanak tanır ve Apple, gerektiğinde otomatik olarak yerel alanı boşaltır. Yavaş bir internet bağlantınız varsa, büyük olasılıkla bunu etkinleştirmek istemezsiniz.
  • Depolamayı Optimize Etme – ad, satın alınan iTunes filmlerini ve TV şovlarını izledikten sonra temel olarak silerek sürücünüzü karıştırmasını önlemek için bu adla gerçekten eşleşmiyor. Filmler, özellikle HD biçimindeki dosyalar son derece büyük dosyalar olduğundan, bu, Mac’inizde boş alanın kalmamasını sağlar. Elbette, satın aldıysanız istediğiniz zaman yeniden indirebilirsiniz.
  • Çöp Kutusunu Otomatik Olarak Boşalt – bu oldukça basittir, eğer bunu açarsanız Apple, 30 gün boyunca orada kaldıktan sonra eski öğeleri çöp kutusundan otomatik olarak siler.
  • Dağınıklığı Azalt – bu, sabit sürücünüzdeki en büyük dosyaları bulmanıza ve bunları silmenize yardımcı olur.

Macintosh HD GB ücretsiz 999 35 G ve Bu Mac Hakkında

Biraz hantal ve kullanımı üçüncü taraf araçlar kadar kolay değil, ancak işe yarıyormu evet yarıyor.

İhtiyaç duymadığınız diğer dosyaları da kaldırdığınızdan emin olun. Örneğin, indirdiğiniz .dmg dosyalarını içlerindeki uygulamaları yükledikten sonra silebilirsiniz. Windows’taki program yükleyiciler gibi, program yüklendikten sonra bir işe yaramazlar. Finder’da İndirilenler klasörünüzü kontrol edin ve artık ihtiyaç duymadığınız indirilen dosyaları silin.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.