Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Chrome’dan Bir Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Google Chrome, çalışması için bir Google hesabına ihtiyaç duymaz. Google hesaplarından birini veya tümünü
Ana Sayfa Eğitim 18 Nisan 2022 11 Görüntüleme

Microsoft Excel’de bir Eylemi Geri Alma, Yineleme veya Tekrarlama

Excel belirli eylemleri geri almanıza, yeniden yapmanıza veya yinelemenize olanak tanır. Bir eylemi geri alma yineleme ve yineleme düğmeleri hem Mac hem de Windows’ta benzer konumlardadır ve klavye kısa yolları da yalnızca biraz daha farklıdır.

Excel’de Bir Eylem Nasıl Geri Alınır?

Bir eylemi geri almak, önceki girişi kaldırır. 100 Adede kadar işlemi geri alabilirsiniz. Bir eylemi klavye kısa yoluyla geri almak için Windows’ta “Ctrl + Z” veya Mac’te “Command + Z” tuşlarına basıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows için Excel kullanıyorsanız, Geri Al düğmesini Ana Sayfa sekmesinin Geri Al grubunda pencerenin sol üst köşesinde bulabilirsiniz. Geri Al simgesi sola işaret eden eğri bir Ok’tur.

Windows'ta Geri al düğmesi

Mac’te Geri Al düğmesi, ekranın sol üst köşesinde, menü çubuğunun üstünde de bulunuyor.

Mac'te Geri al düğmesi

Excel’de Bir eylemi tekrarlamak.

Bir eylemi geri aldıysanız ancak bunun yanlış karar olduğuna karar verdiyseniz, yinele işleviyle geri getirebilirsiniz. Klavye kısa yolunu kullanarak bir eylemi yinelemek için Windows’ta “Ctrl + Y” veya Mac’te “Command + Y” tuşlarına basın. Alternatif olarak, Windows’ta bir eylemi yinelemek için “F4” tuşuna basabilirsiniz. F4 tuşuna tek başına basmak işe yaramazsa, “fn” tuşuyla birlikte basmanız gerekebilir.

Windows için Excel‘de Yinele düğmesi, Giriş sekmesinin pencerenin sol üst köşesindeki Geri Al grubunda, Geri Al düğmesinin hemen altında bulunur. Yinele simgesi sağa işaret eden eğri bir okdur.

Windows üzerinde Yinele düğmesi

Mac’te Yinele düğmesi menü çubuğunun üstünde, Geri Al düğmesinin sağında bulunur. Varsayılan olarak, bu düğme bir eylemi geri alana kadar “Yinele” düğmesidir. Bir eylemi geri aldığınızda, Yinele düğmesi sonra Yinele düğmesine dönüşür.

Mac'te yinele düğmesi

Yinele veya tekrarla düğmeleri hiçbir zaman aynı anda kullanılamaz.

Excel’de Bir Eylemi Tekrarlamak

Bir eylemi tekrarlamak, adından da anlaşılacağı gibi, daha önce girilen eylemi tekrarlar. Bir eylemi yinelemenin klavye kısa yolu, bir eylemi yinelemekle aynıdır (Windows’ta “Ctrl + Y” ve Mac’te “Command + Y”), bu da biraz karışıklığa neden olur. İşleri daha kafa karıştırıcı hale getirmek için yalnızca kopyalama ve yapıştırma eylemi gibi basit eylemleri tekrarlayabilirsiniz. Çoğu durumda, eylemi yinele işlevi yerine kopyala ve yapıştır işlevini kullanmak isteyebilirsiniz.

Windows’taki düğmeyi kullanarak bir eylemi tekrarlamak için önce Hızlı Erişim araç çubuğunuza eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, ekranın üst kısmındaki Arama çubuğuna “Tekrarla” yazın, arama sonuçlarından “Tekrarla” yı sağ tıklayın ve ardından “Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle” yi seçin.” (Hızlı Erişim araç çubuğunuzda zaten varsa seçenek grileşir.)

Araç çubuğuna tekrar ekle

Şimdi Hızlı Erişim Araç Çubuğunda Yinele seçeneğini bulabilirsiniz. Tekrarlanabilir bir eylem girdikten sonra, tekrarlamak için Tekrarla düğmesine tıklayabilirsiniz.

Windows için Excel'de komutu tekrarla

Mac’te, Tekrarla düğmesi menü çubuğunun üstünde, Geri Al düğmesinin sağında bulunur. Bu düğme varsayılan olarak Yinelenir, ancak yakın zamanda bir eylemi kaldırdıysanız Yinele düğmesi olur.

Daha önce de belirtildiği gibi, yinele ve yinele düğmeleri hiçbir zaman aynı anda birlikte görünmez.

Bu, Microsoft Excel‘de kullanabileceğiniz birçok temel özellikten yalnızca biridir; bunların tümü bir klavye kısa yolu kullanılarak yapılabilir. Excel öğrenmek daha klavye kısa yolları, daha verimli olursun. Microsoft Excel’de bir Eylemi Geri Alma, Yineleme veya Tekrarlama ile ilgili daha detaylı bilgi için Google üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.